Hizmetlerimiz

Dil ve Konuşma Terapisi

Dil ve konuşma terapisi dil ve konuşma terapistleri tarafından sağlanan bir sağlık hizmetidir. Dil ve konuşma terapisi dil, konuşma, ses, iletişim ve yutma bozukluğu olan bireylere yönelik bireysel olarak hazırlanmış müdahalelerin tümüne verilen genel isimdir. Dil ve konuşma terapistleri disleksi, otizm spektrum bozukluğu, down sendromu, serebral palsi, işitme yetersizliği gibi özel gereksinim gruplarıyla, inme, kafa travması vb. sonrası gerçekleşen dili anlama ve ifade etme sorunları olan bireylerle, işi gereği sesini aktif olarak kullanan ses profesyonelleriyle (öğretmen, şarkıcı vd.), genel gelişiminde herhangi bir gerilik olmaksınız konuşması anlaşılır olmayan çocuk ve yetişkinlerle, konuşmanın anlaşılırlığını bozacak derecede hızlı konuşan bireylerle, kekemeliği olan bireylerle ve konuşma gecikmesi yaşayan küçük çocuklarla kısacası her yaştan bireyle çalışırlar.

 

KONUŞMA ANLAŞILIRLIĞININ DÜŞÜK OLMASI NEDİR?

Konuşma seslerinin yanlış kullanılması, üretilememesi ya da birbiri yerine kullanılması durumudur. Örneğin halk arasında pelteklik olarak bilinen durum veya araba yerine ayaba, kedi yerine tedi, kapı yerine pakı gibi yanlış üretimler konuşma sesi bozukluğu olarak değerlendirilebilir.

 

KEKEMELİK NEDİR?

Konuşma seslerinin, hecelerin tekrar edilmesi; ses uzaması veya bloklar (hava akışında ve seslemede istemsizce duraklama) gibi konuşma üretimini uygunsuz bir şekilde kesintiye uğratan belirli davranışları içerir. Örneğin bu-bu-bugün, aaaakşam vb.

 

KONUŞMA GECİKMESİ NEDİR?

Herhangi bir gelişimsel gerilik olmamasına rağmen dil ve konuşma becerilerinde gecikme görülür. Tipik dil gelişiminde 12 aylıkken ilk kelimeler, 18 aylıkken 50 kelime, 24 aylıkken sözcük birleşimleri (anne gel, baba gitti, vb.) görülür. Yaşına uygun dil becerileri göstermeyen bebekler mutlaka bir dil ve konuşma terapisti tarafından değerlendirilmelidir.

 

AFAZİ NEDİR?

Afazi beyindeki dil bölgelerinin ve bağlantılarının etkilenmesi sonucu ortaya çıkan edinilmiş bir dil bozukluğudur ve genellikle inme sonucu ortaya çıkar. Bu durum bireyin konuşma, anlama, okuma ve yazma becerilerini etkileyebilir.

 

NE ZAMAN BİR DİL VE KONUŞMA TERAPİSTİNE BAŞVURULMALI? 

Yukarıda bahsedilen bozukluk veya gecikme durumlarını yaşıyorsanız veya bir yakınınızın yaşadığından şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden bir dil ve konuşma terapistine başvurmalısınız. 

 

Resim
  • svg
    Pazartesi – Pazar 09.00-20.00
X