Hizmetlerimiz

Çift Terapisi

Çift terapisi; birbiriyle çatışmada halinde, duygusal ve yakın ilişki yaşayan iki insanın aralarındaki iletişim ve etkileşimi değiştirmek için düzenlenen bir psikoterapi biçimidir. Günlük hayatta aile ve birlikteliklerle ilgili bir çok sorun ruh sağlığı çalışanlarının bu alana yönelmelerine yol açmıştır.


Çiftler arasındaki iletişim sorunları çift terapisi için en önemli nedendir. Böyle durumlarda taraflardan biri diğeri tarafından sindirilebilir, diğerine düşünce ya da duygularını söylemeye çalışırken kaygılanabilir veya bilinçdışı beklentilerini diğerine yansıtabilir. Terapi çiftlerden her birinin diğerini gerçekçi bir şekilde görmesini kolaylaştırmaya yöneliktir. Çiftler arasında hem ilişki doyumunu azaltan hem de şiddeti körükleyen en önemli etken eşler arası iletişim sorunlarıdır.


Terapi sürecinde amaç karşılıklı olarak eşleri sorumluluk almaya ikna etmektir. Davranışlarının kişinin kendi yaşamındaki, diğer eşin yaşamındaki ve etraftaki diğer insanların yaşamındaki etkilerinin sorumluluğu vurgulanır; ki bu çoğu zaman evlilikle ilgili anlaşmazlığa yol açan sorunların derinlemesine anlaşılmasıyla sonuçlanır.

Çift terapisi hiçbir ilişkinin devamı güvencesini vermez. Evlilik ya da ilişkinin sürdürülmesi ya da bitirilmesi kararını karşılıklı taraflar verir. Terapist çiftlere ilişkileriyle ilgili farkındalık kazandırmaya çalışır.

Resim
  • svg
    Pazartesi – Pazar 09.00-20.00
X